Aile Hekimi Değiştirmek İçin Ne Yapmalı?

Aile hekimliği ile ilgili internette Aile hekimi değiştirmek için ne yapmalı? Adres değişikliği durumunda aile hekimi değişir mi? İstenirse başka bir aile hekimine muayene olunabilir mi? sorularının cevapları aranmakta. Bugünkü yazımızda bu soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Ülkemizde herkes bir aile hekimine sahip. Ancak aile hekimi değişikliği yapma hakkı da bulunmakta. Taşınma ya da başka bir aile hekimine geçmek isteyen kişiler başvuruda bulunma durumunda farklı bir aile hekimine geçebilmekte.

Aile Hekimi Değiştirmek İçin Ne Yapmalı?

İnternetten aile hekimi değişikliğin yapmak için E-Devlet ve E- Nabız uygulamalarından başvuruda bulunabilirsiniz. Uygulamada yer alan ‘’Aile Hekimi Değiştirme’’ seçeneğini tıklayarak, seçtiğiniz ve nüfusu az olan bir aile hekimine kaydolabilirsiniz.

İnternetten başvuru yapmak istemeyen vatandaşlar İl Sağlık Müdürlüğü, Aile Sağlığı Merkezleri ya da Toplum Sağlığı merkezlerine bizzat başvurarak, dilekçeyi eksiksiz bir şekilde doldurarak da aile hekimi değişikliği yapabilirsiniz. Aile hekimi değiştirirken 3 ay içerisinde en fazla 1 defa değişiklik yapma hakkınız olduğunu unutmamalısınız.

Adres Değişikliği Durumunda Aile Hekimi Değişir Mi?

Adres değişse de kişiler aile hekimi değişikliği yapmamışlarsa aile hekimi değişmez. Adres değişikliği yapan kişiler isterlerse aile hekimi değişikliği yapmazlar. Ancak değişiklik yapmak istiyorlarsa kişilerin internetten ya da İl Sağlık Müdürlüğü, Aile Sağlığı Merkezleri ya da Toplum Sağlığı merkezlerine bizzat başvurarak, aile hekimlerini değiştirebilirler.

İstenirse Başka Bir Aile Hekimine Muayene Olunabilir Mi?

Hasta, başka Aile Hekimine muayene için giderse o hekim, bu hastaya istemezse bakmayabilir veya isterse misafir hasta olarak bakabilir.

Aile Hekimi Doktorları doktor bilgilerine ve doktor listesine ulaşmak için aşağıda yer alan Doktor Bul linki tıklamanız gerekmektedir.

doktor bul