Yeni Tip Koronavirüs Nasıl Bulaşır ?

Dünyayı etkisi altına alan ve tedavisi henüz bulunamamış olan yeni tip koronavirüs can almaya ve yayılmaya devam ediyor.

Yeni tip Koronavirüs yani diğer adı ile 2019-nCov virüsü, ilk olarak Çin’in Vuhan Eyaletinde Aralık ayında tespit edildi. Hastalığın tespit edilmesinin ardından yapılan araştırmalar sonucunda Ocak 2020’de virüs tanımlanabilmiştir. Hastalık kontrol altına alma çalışmalarına rağmen hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor.

Yeni Tip Koronavirüs Nasıl Bulaşır?

Öksürme ve hapşırma nedeniyle havaya saçılan damlacıklar, mikrop bulunan yüzeylere dokunulmasının ardından elleri yıkamadan yüz, göz, burun ve ağzımıza dokunmamız, ellerinizi tam temiz olacak şekilde yıkamamız hastalığın bulaşmasına neden olur.

Yeni Tip Koronavirüs Belirtileri

Yeni Tip Koronavirüs vakalarında bütün hastaların akciğerleri ve genel olarak solunumla ilgili sorunlar yaşadığı gözlemlenmiş olup hastalığın başlıca belirtileri şunlardır;

-Yüksek ateş

-Öksürük, nefes darlığı ve boğaz ağrısı

-Kas ağrıları

-Bilinç bulanıklığı

-Baş ağrısı

-İştahsızlık

Yeni Tip Koronovirüs’te 14 Gün Sınırı

Sinsi bir virüs olan yeni tip koronovirüs, bazen 14 güne kadar hiçbir semptom göstermediği biliniyor. Bu yüzden virüs taşıyan ama sağlıklı görünen birçok kişide de hastalık bulunabilmekte. Bu nedenle hastalık taşıma riski olanların 14 gün kendilerini çevrelerinden izole etmeleri gerekmektedir.

Yeni Tip Koronovirüs Aşısı Yada Tedavisi Var Mı?

Yeni tip koronovirüs için henüz bir aşı geliştirilmedi. Hastanede yatan hastalar için destekleyici tedavi uygulanıyor.