Sağlıklı Beslenme

İnsanların sağlıklı bir yaşam sürdürmesinde dengeli ve düzenli beslenme oldukça önemlidir. Bu nedenle beslenmeyi karın doyurmak olarak düşünmemeliyiz.

Bizlerin sağlıklı yaşayabilmesi için yenilebilen ve yenildiğinde yaşam için gerekli besin öğelerini sağlayan bitki ve hayvan dokuları besin, gıda ya da yiyecek olarak tanımlanır. Besinlerin içerisinde değişik miktarlarda “besin öğesi” dediğimiz kimyasal moleküller bulunur. Beslenme bilimi üzerinde yapılan araştırmalar, insanın büyüme, gelişme ve sağlıklı olarak yaşamını sürdürmesi için 50’dan fazla türde besin öğesine gereksinimi olduğunu göstermiştir. Besin grupları, besinlerin içerdikleri enerji ve besin ögelerine göre süt ve ürünleri (yoğurt, ayran, peynir vb.) grubu, et ve ürünleri, tavuk, balık, yumurta ve kurubaklagiler (mercimek, kurufasulye, nohut vd.) ile yağlı tohumlar (ceviz, fındık, badem vd.) grubu, taze sebzeler grubu, taze meyveler grubu, ekmek ve tahıllar (bulgur, pirinç, makarna vd.) grubu gibi gruplara ayrılmışlardır.

Besin Gruplarından Tercih Yapmak

Besin gruplarından tercih yapılırken sağlıklı seçim yapılabilmesi için besinlerin yapısal özelliklerine, bireyin sağlık ve hastalık durumuna, yaşına ve cinsiyetine, fiziksel aktivite ve fizyolojik (gebe ve emziklilik) durumuna, besinlerin posa, yağ, tuz ve eklenmiş şeker içerikleri özellikleri dikkate alınarak seçimler yapılmalıdır. Arıca sağlıklı beslenme için günlük su tüketimine de dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Sebze Ve Meyve Tüketimi

Mineral ve vitamin içerikleri bakımından oldukça zengin olan sebze ve meyveler büyüme ve gelişmeye yardım ederler, hücre yenilenmesini ve doku onarımını sağlarlar. Deri, göz, diş ve diş eti sağlığı için temel öğeleri içerirler, hastalıklara karşı direncin oluşumunda etkindirler, bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olurlar. Ayrıca dengesiz beslenmeye bağlı şişmanlık ve kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, bazı kanser türleri vb. kronik hastalıkların oluşma riskini azaltırlar. Sağlıklı beslenmek için her öğünde taze sebze ve meyve tüketilmeye çalışılmalıdır.