Nezle Nasıl Geçer ?

Bakteri veya virüs kaynaklı bulaşıcı bir hastalık olan nezle, genellikle halk arasında griple karıştırılır.

Nezle genellikle kış mevsiminde ortaya çıkan ve bulaşıcı bir hastalıktır. Halk arasında nezlenin soğuk havaya maruz kalındığında ortaya çıktığı düşünülmektedir. Oysaki nezle soğuk hava nedeniyle ortaya çıkmamakta direkt temas ile iletilen virüs sebep olmaktadır.

Nezle Ve Grip Arasında Ki Fark

Nezle, hapşırık, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, öksürük, yüz ve alın bölgesinde dolgunluk hissi belirtileri verirken, grip ise ateş, şiddetli halsizlik, kas ağrıları, baş ağrısı, öksürük gibi daha ağır belirtiler verir.

Nezle Nasıl Bulaşır?

Çocuklarda yetişkinlere göre daha fazla görülen nezle, öksüren, hapşıran birinden tükürük yoluyla veya havaya saçılan virüslere direkt maruz kalınması nedeniyle bulaşır.

Nezle Belirtileri

Nezlenin başlıca belirtileri; burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, hapşırma, öksürük, boğazda ağrı ya da kaşıntı, gözlerde sulanma veya kaşıntı, baş ağrısı, halsizlik, vücut ağrısı ve nadiren de olsa görülen hafif ateş.

Nezle Tedavisi

Nezle tedavisinde doktorunuzun tavsiye ettiği ilaç varsa düzenli kullanmanız gerekmektedir. Evde sizin uygulayabileceğiniz tedavi yöntemi ise, bol sıvı alın, burun tıkanıklığı varsa burun damlası kullanabilirsiniz, istirahat edin, burun ve boğaz tıkanıklığı için tuzlu su ile gargara yapın.