Kolestrolü Düşürmek İçin Ne Yapmalı ?

Hücrelerimizde bulunan ayrıca, besinlerde ve hayvansal kaynaklı gıdalardan alınan kolestrol seviyesinin yükselmesi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.
Vücudumuz için önemli olan kolestrol, kanda bulunan lipid adı verilen bir tür yağdır. Yüksek kolestrol, LDL denilen kötü kolesterolün kanda birikmesi ile oluşur. Yüksek kolestrol birçok sağlık sorununun kaynağıdır.

Kolestrol bir steroiddir ve kortizon diye adlandırılan iltihapla savaşan maddedir. Kolesterolümüz, yanlış beslenme ve kolesterol ilaçları ile azaltılmadan doğal seviyesinde kaldığı hücrelerimiz ve dolayısıyla bağışıklık sistemimiz güçlü ve kuvvetli kalacaktır.

Yüksek Kolestrolün Belirtileri

Bazı kişilerde belirti vermeyebilen yüksek kolestrol, rutin kan testlerinde fark edilebilir. Ancak yüksek kolestrolün bazı belirtileri de bulunmaktadır. Yüksek kolestrolün belirtileri ise şunlardır;
-Yüzde ve özellikle göz çevresinde oluşan sarı renkli yağ bezeleri
-Karın ağrısı
-Göğüs ağrısı
-Halsizlik ve yorgunluk
-İnme
-Ayak ve bacaklarda ağrı, uyuşma
-Baş dönmesi, denge kaybı
-Yaraların geç iyileşmesi
-Solgun görünümlü cilt
-Nefes darlığı
-Deri altında yağ birikmesi
-Ciltte lekelenmeler
-Vücudun bazı bölgelerinde morarmalar

Kolestrolü Yükselten Nedenler

Kolestrolü yükselten birçok etken bulunur. Beslenme tarzı, ilerleyen yaş, kötü ve dengesiz beslenme, kilolu olmak, geçirilen hastalıklar ve bu hastalıklarda kullanılan ilaçlar, sigara kullanımı ve genetik yatkınlık yüksek kolestrolün nedenlerinden bazılarıdır.

Yüksek Kolestrol Nasıl Düşürülür?

Yüksek kolesterolü düşürmek için hayat tarzında ve beslenme alışkanlıklarında yapılacak değişimler etkili olabilmektedir. Daha az doymuş yağ tüketin, balık ve tavuk yerken derisini yemeyin, kızartma yemeyin, her gün bol bol taze meyve ve sebze tüketin, tam tahıllı gıdalar tüketin, düzenli egzersiz yapın, daha çok hareket etmeye çalışın, kilo verin, sigara içiyorsanız bırakın.