Kemik Erimesi Belirtileri

Birçok nedenle ortaya çıkan tıpta ki adı osteoporoz olan kemik erimesi kemiklerin kırılganlığını artıran bir hastalıktır. Hastalık genellikle kırık oluşmadıkça sessiz seyreder.
Kemik sağlıklı bir yapıya sahip olduğunda sürekli olarak kendini yenileyen bir yapıya sahiptir. Ancak kemiklerin güçlü ve sağlam dokusunun farklı nedenlerle bozulmasıyla kemikler kendini yenileyemez kırılgan ve dayanıksız bir hal alabilir.

Kemik Erimesinin Nedenleri

Kemik erimesinin başlıca nedenlerinden biri süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum açısından zengin bir içeriğe sahip olan gıdaların yetersiz miktarda tüketilmesidir. Diğer nedenleri ise şunlardır;
-Sigara ve alkol kullanımı
-Kadınlarda östrojen hormonunun azalması ya da erken dönemde menopoza girilmesi
-Endokrin hastalıkları, safra kesesi hastalığı ve böbrek hastalığı gibi kronik hastalıklar
-Yeterince fiziksel aktivitede bulunulmaması
-Genetik faktörler
-Kortizonlu ilaçların kullanımı
-D vitamini ve fosfat eksikliği
-Diyabet hastalığı

Kemik Erimesi Belirtileri

Kemik erimesi, omurga, kalça, el bileği kırıkları ile omurga kırıklarına bağlı sırt ağrısı, boy kısalması, omurgada şekil bozuklukları gibi belirtiler verebilir.

Kemik Erimesine Ne İyi Gelir

Öncelikli olarak bol bol D Vitamin almak kemiklerimiz için oldukça önemlidir. D Vitamini de en çok güneşte bulunmaktadır. Bu nedenle mümkün olduğunca bedeninizin güneşi görmesine izin vermelisiniz. Düzenli egzersiz yapmalı, süt ve süt ürünleri tüketmelisiniz.

Kemik Erimesi Tanı Ve Tedavisi

Tanı için risk gruplarından kemik yoğunluğu için kemik dansitometri istenebilir. Sonuca göre D vitamini takviyesi, kalsiyum takviyesi, bifosfanatlar, calcitonin gibi ilaçlar tedavide kullanılabilir.