Karaciğer Büyümesi Ne Demektir ?

Zararlı maddelerin vücuttan atılmasında oldukça önemli bir görevi olan karaciğerin normal boyutların üzerine çıkarak genişlemesine karaciğer büyümesi denilmektedir.

Karaciğer, besinlerin yapı taşlarına ayrılması, depolanması ve zararlı atıkların vücuttan uzaklaştırılması gibi vücutta pek çok önemli göreve sahiptir. Vücudumuz için önemli görevleri yerine getiren karaciğerde meydana gelen hastalıklardan biride karaciğer büyümesidir.

Karaciğer büyümesi bazı hastalıkların belirtisi niteliğindedir. Bu nedenle karaciğerin büyümesinin nedenlerinin araştırılması gerekmektedir.

Karaciğer Büyümesinin Nedenleri

Karaciğer büyümesinin nedenleri iki gruba ayrılır. Bunlar karaciğer kaynaklı ve karaciğere bağlı olmayan olarak iki grupta incelenir.

Karaciğere bağlı olan nedenler; Karaciğer kanseri, siroz, hepatitler, alkol, öd kesesinin salgıladığı sıvının salgılanma düzeninde meydana gelen bozulma, tümör, kist, obezite, diyabet gibi rahatsızlıklardır.

Karaciğere bağlı olmayan nedenler; kalp yetmezliği, budd-chiara sendromu, lösemi, karsinoma, lenfoma ve diğer kanser çeşitleridir.

Karaciğer Büyümesinin Belirtileri

Karaciğer büyümesinin belirtileri şunlardır;

Karaciğer büyümesi ilk evresinde belirti vermez ancak farklı bir hastalık araştırılırken tesadüfen bulunabilir. Karaciğerdeki büyüme miktarı arttıkça birtakım belirtiler vermeye başlar. Başlıca belirtiler şunlardır;

-Karın ağrısı

-Kaşıntı

-Sarılık (ciltte ve gözlerin beyaz kısımlarında sararma)

-Yorgunluk ve uyku hali

-Kas ağrıları

-Mide bulantısı ve kusma

-Karında ele kitle gelmesi

-İştahsızlık ve kilo kaybı

-Ayaklarda, ayak bileklerinde ve bacaklarda oluşan şişlikler

-Vücudun belirli bölgelerinde oluşan morluklar

-Karında şişme

Karaciğer Büyümesi Tanı Ve Tedavisi

Hastaya gerekli muayeneler ve tanı testleri uygulanır. Röntgen, BT (bilgisayarlı tomografi) taraması, radyo dalgaları ve manyetik kuvvetler kullanılarak yapılan MR (manyetik rezonans) incelemeleri, ultrasonik ses dalgaları kullanılarak yapılan ultrasonografik görüntülemeler bu amaçla kullanılan tıbbi görüntüleme teknikleridir.

Karaciğer büyümesi tedavisi altta yatan hastalığın türü, hastanın yaşı, cinsiyeti ve genel sağlık durumu gibi pek çok faktör bir arada değerlendirilerek hekim tarafından belirlenir.