İdrar Kaçırma Neden Olur ?

Kişilerin iradesi dışında idrar torbasından idrarın akmasına, mesaneden idrar depolamanın kontrol edilememe durumuna idrar kaçırma denilmektedir.
Kadınlarda erkeklere göre daha fazla yaşanan bir durum olan idrar kaçırma sorunu, her yaşta görülebilmektedir. Ancak yaş ilerledikçe artan idrar kaçırma problemi 40 yaş üstü kadınların % 50’sini etkilemektedir. Kimi zaman kişi yalnızca öksürüp hapşırırsa dahi oluşabilecek idrar kaçırmaları vakaları görülebilir.
Hastanın günlük hayatını etkileyebilecek derecede mesane kontrol problemi yaşanıyor ise, derhal doktora başvurmalıdır. Birçok durumda, idrar kaçırma sorunu düzeltilebilir bir durumdur. Çok nadir olarak, idrar kaçırma problemi yaşama, hem üriner hem de gaz ve gaita tutamama yani, kontrollü olmayan bir biçimde dışkı kaçırma şeklinde görülebilir.

İdrar Kaçırmanın Tipleri

İdrar kaçırma farklı nedenlerle yaşanabilen bir durumdur. Bu nedenle idrar kaçırmanın farklı tipleri bulunmaktadır. İdrar kaçırmanın tipleri şunlardır;
-Stres tipi idrar kaçırma
-Sıkışma tipi idrar kaçırma
-Karışık tipte idrar kaçırma (hem sıkışma hem de stre stipi idrar kaçırma)

İdrar Kaçırmanın Nedenleri

İdrar kaçırmanın birçok nedeni bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise şunlardır;
– İdrar yolları enfeksiyonu
– Sarkma
– İdrar kaçırmaya neden olan sinir-kas hastalıkları
– İdrar kaçırmaya neden olan ilaçlar

İdrar Kaçırma Tanı Ve Tedavisi

İlk olarak doktorunuz idrar kaçırma probleminizin hangi tipte olduğunu bulacaktır. Fizik muayenenin ardından idrar testi, kalıntı idrar tayini, üroflovmetri, işeme sonrası kalan idrarın ölçümü ve ped testi yapılan testlerden bazılarıdır.
İdrar tutamama rahatsızlığında farklı tedaviler kullanılır. İdrar tutamamada davranış tedavileri, fizik tedavi, ilaç tedavilerinin sonuç vermediği yada hastalığın ilerlediği vakalarda cerrahi müdahale tedavi yoludur.