Hepatit E Hastalığı

Hepatit-E virüs kaynaklı bir hastalıktır. Karaciğer hastalığı olan Hepatit-E, karaciğerde tahribe ve hücrenin hasarına yol açar.
İltihabi karaciğer hastalığı olan Hepatit-E ergenlik çağında ve genç erişkinlerde daha sık rastlanılır. Daha çok gelişmekte olan ülkelerde görülen hastalık Asya ülkelerinde önemli sağlık sorunları yaratır.

Hepatit E Belirtileri

Hepatit-E’nin başlıca belirtileri, ateş, halsizlik, iştah kaybı, bulantı kusma, karın ağrısı, deri ve gözlerde sarılıktır.

Hepatit E’den Nasıl Korunulur?

Hepatit E’den korunmak için ilk olarak hijyene çok dikkat etmeliyiz. Ellerimizi mümkün olduğunca çok yıkamaya dikkat etmeliyiz. İçtiğimiz su ve tükettiğimiz besin maddelerinin dışkı ya da idrar ile temasını önlemeliyiz. Karasinek ya da fare gibi taşıyıcılarla mümkün olduğunca mücadele etmeli, kabuklu deniz hayvanlarının kirli sulardan elde edilen kabukluları yememeye veya yemeden önce en az 10 dakika kaynatılmasına dikkat etmeliyiz.Hepatit geçiren hastaların izole edilmesi, okula ya da işe gitmemeleri hastalığın başkalarına bulaşmaması için önemlidir.

Hepatit-E Nasıl Bulaşır?

Hepatit E virüsü genel olarak kirli sular ile bulaşırken nadir olarak kan yoluyla bulaşır. Diğer bulaşma yolları ise şunlardır; dışkının bulaştığı yiyecek, içecekler ve kirli ellerle virüsün ağızdan alınması, pişmemiş veya az pişmiş hayvansal ürünlerin yenilmesiyle de bulaşabilir.

Hepatit-E Tanı Ve Tedavisi

Hepatit-E’nin tanısı kan örneğinden yapılan testler ile konulur. Özgül bir tedavisi bulunmamaktadır ancak hastanın yakınmalarını hafifletmek için çeşitli tedaviler uygulanabilir.