Fil Hastalığı Nedir ?

Elefantiyazis hastalığı halk arasındaki adıyla Fil Hastalığı nedir dünya çapında yaklaşık olarak 250 milyon kişiyi etkileyen kronik ve ilerleyici bir hastalıktır. Fil hastalığının son yıllarda görülme sıklığında artış yaşanmaktadır.

Lenf sistemi, küçük lenf kılcal damarlarla başlar ve vücudu bir ağ gibi sarar. Lenfatik sistemde, kan dolaşım sisteminde olduğu gibi dolaşımı kolaylaştıracak kalp ve atardamar benzeri bir mekanizma yoktur. Bunun yerine, lenf sıvısının, lenf kanalları üzerindeki dolaşımı kas hareketleri ile sağlanır. Ancak bu yollarda herhangi bir problem olduğunda lenf yükü artar. Vücutta biriken lenf sıvısı miktarı, lenfatik sistemin taşıyabileceğinden fazla olursa k “Fil Hastalığı” oluşur.

Özellikle meme, prostat ve alt karın bölge kanserleri sonrası gelişen hastalık cerrahi ne kadar büyük olursa, koltuk altından çıkarılan lenf bezi sayısı ne kadar artarsa ve cerrahi sonrası radyoterapi uygulanmışsa lenfödem yani fil hastalığı riski artmaktadır.

Fil hastalığının en belirgin semptomu olan şişlik, vücudun birçok bölgesinde ortaya çıkabilse de genellikle kol ve bacakları etkiler.

Elefantiyazis  Fil Hastalığı Nedir ? Belirtileri

Fil hastalığının belirtileri şunlardır;

-Tek taraflı veya asimetriktir.

-Parmaklar ve parmak araları da dahil olmak üzere kol ve bacakların bir kısmının veya tamamının şişmesi

-Vücutta ağırlık ve sıkılık hissi

-Hareket kabiliyetinin kısıtlanması

-Derinin sertleşerek kalınlaşması (fibrozis)

-Tekrar eden enfeksiyonlar

-Siğil benzeri oluşumlar

-Deriden sıvı sızması

-İstisnai durumlar dışında ağrısızdır.

-İstisnai durumlar dışında cilt rengi normaldir.

-El ayak sırtı ödemidir.

-Cilt katlantıları derinlenmiştir.

-Ödemin bulunduğu bölgeye göre el ya da ayaktaki ikinci parmağın derisinin kavranması güçleşmiştir.

Elefantiyazis- Fil Hastalığı Nedenleri

Fil hastalığı temelde lenf sıvısının kan dolaşımına girmek yerine çeşitli nedenlerle deri altına yayılması sonucunda oluşur. En yaygın oluşum nedenleri ise şunlardır:

-Kanser sonrasında görülen ışın (radyasyon) tedavileri,

-Bazı ameliyatlar sonucunda lenf yollarının hasara uğraması,

-Mantar hastalıkları,

-Travmalar,

-Enfeksiyonlar,

-Sivrisinekler aracılığıyla bulaşan parazitler,

-Lenf sisteminin yapısına ilişkin kalıtsal hastalık ve anomalilerdir.

Elefantiyazis- Fil Hastalığı Teşhis Ve Tedavisi

Çoğu durumda lenfödem yani fil hastalığı alanında uzman bir hekim tarafından hastanın detaylı şekilde öyküsünün alınması ve fiziki muayene yapılması sonucunda teşhis edilebilmektedir. Gerekli görülürse şişliğin belirlenebilmesi için etkilenen uzuvdan ölçümler alınarak değerlendirilebilir, kan testleri, teknik olan biyo-empedans uygulaması ve bazı tıbbi görüntüleme teknikleri de fil hastalığının teşhisinde kullanılabilmektedir.

Fizik tedavi doktorunuz tarafından planlanan tedaviye uyum, tedavi başarısını etkiler. Tedavide manuel lenf drenajı, kompresyon bandajları, cilt bakımı ve egzersiz şeklinde 4 ana bölümden oluşur.