Diyabet ve Şeker Hastalığı

Diğer adı “Şeker Hastalığı” olan “Diyabet”, kan da ki şeker seviyesinin yükselmesine denir.
Diyabet, pankreas adlı salgı bezinin yeterli miktarda insülin hormonu üretmemesi ya da ürettiği insülin hormonunun etkili bir şekilde kullanılamaması durumunda yaşanan bir hastalıktır.
Yaklaşık olarak 50 çeşit diyabet bulunmaktadır. Ancak en sık karşımıza çıkan, Tip 1 Diyabet, Tip 2 Diyabet, gebelik diyabetidir.

Diyabet Hastalığı Çeşitleri

Tip 1 diyabet: Her yaşta gelişebilir, ancak en sık çocuklarda ve ergenlerde görülür. Tip 1 diyabetiniz olduğunda, vücudunuz çok az insülin üretir veya hiç insülin üretemez, bu da kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmak için günlük insülin enjeksiyonlarına ihtiyacınız olduğu anlamına gelir.
– Tip 2 diyabet yetişkinlerde daha yaygındır ve tüm diyabet vakalarının yaklaşık % 90’ını oluşturur. Zamanla tip 2 diyabet hastalarının çoğu kan glikoz seviyelerini kontrol altında tutmak için oral ilaçlar ve / veya insülin kullanması gerekecektir.
– Gebelik diyabeti, hamilelik sırasında yüksek kan şekeri içeren ve hem anne hem de çocukta komplikasyonlarla ilişkili olan bir diyabet türüdür. Genellikle hamilelikten sonra kaybolur, ancak kadınlar etkilenir ve çocukları daha sonra yaşamda tip 2 diyabet gelişme riski altındadır.

Diyabet Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Aşırı susama ve sıvı alımındaki belirgin artış, çok ve sık idrara çıkma diyabet hastalığının en belirgin özellikleridir. Şeker hastalığının diğer belirtileri ise;
-İştah artışı
-Yorgunluk ve halsizlik
-Sık ve aşırı acıkma
-İstem dışı kilo kaybetme
-Bulanık görme
-Ayaklarda hissizlik veya uyuşma, karıncalanma

Şeker Hastalığının Tanı Ve Tedavisi

Açlıkta veya toklukta ölçülen kan şekeri düzeyinin bu değerlerin üstünde olması diyabetin varlığını gösterir. Bir kişinin diyabetli olup olmadığı Açlık Kan Şekeri ölçümü veya Oral Glikoz Tolerans Testi yapılarak saptanır.
Diyabet yönetiminin önemli bir parçası sağlıklı bir beslenme ve egzersiz planı ile kilonuzu korumaktır. Doktorunuza danışarak yapacağınız fiziksel aktiviteler diyabet için oldukça yararlı olacaktır. Tip 1 diyabet tedavisi, insülin enjeksiyonlarını veya insülin pompasının kullanımını, sık kan şekeri ölçümlerini ve karbonhidrat sayımını içerir. Tip 2 diyabetin tedavisi öncelikle yaşam tarzı değişikliklerini, kan şekerinizin izlenmesini, diyabet ilaçlarını, insülini veya her ikisini içerir.