Difteri Kuşpalazı

Bulaşıcı bir hastalık olan kuşpalazı hastalığının diğer adı difteridir. Genel olarak boğaz burun enfeksiyonu şeklinde kendini gösteren kuşpalazı zamanında tedavi edilmediği takdirde ölümle sonuçlanan hastalıklardandır.

Kuşpalazı hastalığından korunmanın en etkili yolu aşıdır. Hastalığı geçiren kişilerin bile vücut tam koruyucu cevap oluşturmadığı için tekrar hastalanma riskleri mevcuttur.

Kuşpalazı Hastalığının Belirtileri

Kuşpalazı hastalığının ilk belirtileri halsizlik, iştahsızlık, boğaz ağrısı ve hafif ateştir. Hastalık 2-3 gün içinde bademciklerde küçük bir yama tarzından yumuşak damağın çoğunu kaplayabilen boyuta kadar ilerleyebilen gri-beyaz renkli bir katman oluşur daha sonra rengi yeşile döner. Bademciklerde kanama olduysa da siyah renge dönebilir. Hastalar yutkunmakta güçlük çeker. Ateş genellikle bu semptomlara eşlik eder. Hatta bu oluşumlar solunum yolu tıkanmasına sebep olabilir.

Kuşpalazı Hastalığı Ölüm Oranı

Ülkeden ülkeye farklılık gösteren hastalıkta ölüm % 20’lere kadar çıkabilmektedir.

Kuşpalazı Hastalığından Nasıl Korunmalıyız?

En iyi korunma şekli aşıdır. Difteri aşısı her sağlıklı çocuğa rutin olarak uygulanmalıdır. Ayrıca hasta ile yakın temastan kaçınmak hastalıktan korunmak için oldukça önemlidir.

Kuşpalazı Hastalığı Tanı Ve Tedavisi

Kuşpalazı hastalığından şüpheleniliyorsa, boğazdan sürüntü alarak patojenler tanımlanmalıdır. Erken dönemde teşhis edilir ise antibiyotik ve antitoksin tedavisi hastalığın seyrini iyileştirir. Günlük EKG olası kalp ritim bozukluklarını ayırt etmek için uygulanmalıdır. Hastanın boğaz sürüntüsü üçüncü kez negatif gelinceye dek hasta hastalığı başkalarına bulaştırmaması için izole bir ortamda bulundurulmalıdır.