Arjiri Mavi Ten Hastalığı

Deri ve pigment hastalığı olan Arjiri Mavi Ten Hastalığında kişilerin vücudu mavi veya mor bir renge bürünür. Ölümcül bir hastalık olmamakla birlikte dünyada ender görülen bir hastalıktır.

Hastalığın hayati bir tehlikesi olmasa da, psikolojik ve sosyolojik olarak hayatını etkilemektedir. Bu hastalık vücudun çeşitli bölgelerinde oluşabilmekle birlikte iç organlarda da görülebilmektedir.

Mavi deri hastalığı, ilk olarak 2008 yılında Paul Karason isimli bir kişide kendisini göstermiştir. Mavi deri hastalığı, kalıtsal olup nesilden nesile geçebilir.

Arjiri Mavi Ten Hastalığı Nedenleri

Hastalığın meydana gelme nedenlerinin en başında gümüş elementi gelmektedir. Gümüşün içinde bulunan bazı maddelerin zamanla insan vücudunda toplanmasıdır. Bu durum güneşli ortamlarda uzun süre kaldığında özellikle fotoğrafçılık gibi mesleklerde kendisini göstermektedir.

Gümüş elementinden uzak durmak Mavi deri hastalığına yakalanmamak için oldukça önemlidir.

Arjiri Mavi Ten Hastalığına Engel Olmak İçin Yapılaması Gerekenler

-Uzun süre güneş ışınlarına maruz kalmamaya dikkat edilmeli.

-Gümüş takılar yatmadan önce çıkartılmalı.

-Gümüş takılar uzun süre kullanılmamalı.

– Gümüş aksesuarlar düzenli olarak eldiven takarak özel losyonlarla temizlenmeli .

Arjiri Mavi Ten Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

Arjiri-Mavi Ten Hastalığı yaşayan kişiler Dermatoloji (Deri Hastalıkları – Cildiye) bölümüne başvurarak tedavi olabilirler.

Arjiri Mavi Ten Hastalığı Tedavisi

Mavi ten hastalığının tedavisi henüz tam olarak bulunamamıştır. Bu hastalığa karşı lazer yöntemi kullanılsa da %100 sonuç alınamamaktadır. Tedavisi imkansız olan vakalar ise çoğunluktadır