Adaçayının Faydaları ve Adaçayı Nasıl Demlenir ?

Adaçayının Faydaları ve Adaçayı Nasıl Demlenir ? Yumuşak ve tatlı bir tada sahip olan adaçayı, Orta Doğu ve Akdeniz bölgelerinde ortaya çıkmış olup yaz başına doğru beyaz, pembe ve mor renkli çiçekler açar.

Sağlığımız için oldukça faydalı olan adaçayı, sabun ve kozmetik ürünlerinde de kullanılır. Adaçayı içerisinde K, B6, C, E, A, B3, B9 vitaminleri ile potasyum, kalsiyum, demir, manganez, çinko, magnezyum ve bakır minerallerini içerir.

Adaçayının Faydaları ve Adaçayı Nasıl Demlenir ?

-Adaçayı, menopoz döneminde yaşanan aşırı terleme, sıcak basmaları ve sinirlenmeleri yatıştırmaya yardımcı olur.

-Adet düzensizliğine, adet sancılarına ve adetten kesilme sorunlarına yardımcı olur.

-Adaçayı, mide ve bağırsak spazmlarını önler, ishal ve gastritle savaşır.

-Sindirim sistemine iyi gelir, mideyi rahatlatır. Bağırsaklarda oluşabilecek iltihap, enfeksiyon gibi sorunların tedavisinde kullanılabilir.

-Adaçayı kan şekeri seviyesini düşürmeye; içindeki ana bileşikler sayesinde ise kan basıncını düzenlemeye ve kalp krizi ve kan pıhtıları gibi ciddi hastalıkları önlemeye yardımcı olabilir.

-Adaçayı dört hafta boyunca düzenli tüketildiğinde, toplam kolesterol seviyelerinde ve LDL (kötü) kolesterolde azalma ve iyileşme gözlenmiştir.

-Kemik yoğunluğunu korumada gereklidir.

-Ciltteki yaşlanma belirtilerinin giderilmesinde yardımcı olur.

-Adaçayı, boğaz enfeksiyonları, diş apseleri, diş eti enfeksiyonları ve ağız yaralarının hızlı iyileşmesini sağlar.

-Bronşit ve astım tedavisine yardımcı olur.

Adaçayı Nasıl Yapılır?

Bir fincan kaynamış suya 1 tatlı kaşığı ya da 1-2 dal adaçayı koyun ve 5-8 dakika demlenmesini bekleyin. Ardından yaprakları ya da dalı suyun içerisinden çıkartın ve için.